17. listopad – významný státní svátek

Letos si připomínáme 30. výročí pádu totalitního režimu a oslavujeme odvahu studentů, kteří se nebáli vyjít do ulic. Slavíme Sametovou revoluci. Rozhodli jsme se přiblížit našim žákům čtvrtých tříd historické události, které vedly až k 17. listopadu 1989.
17. listopad – významný státní svátek

V první hodině děti zhlédly kreslený dokument o životě za železnou oponou. Vyzkoušeli jsme si, jak vypadala výuka ve škole v době před rokem 1989. Děti seděly s rukama za zády, nebyl jim dán žádný prostor pro diskusi, plnily jen pokyny soudružky učitelky, která měla po celou hodinu jako jediná pravdu. O velké přestávce jsme celých dvacet minut vydrželi chodit v zástupu po chodbě dokola a dokola… Děti tušily, že tento den bude úplně jiný – musely dodržovat striktně napsaná pravidla chování, jinak by jim hrozil trest: 100x napiš větu: „Budu se řídit jen pokyny soudružky učitelky“. Nikdo takový se nenašel. Děti hodinu zvládly, i když někteří pak při reflexi sdělovaly, že „to bylo hrozné a že se jim soudružka učitelka vůbec nelíbila“.

V další části dne jsme se blíže seznámili s historickými událostmi, které vedly až k pádu totalitního režimu. Děti z textu pochopily význam slov jako je socialismus, totalitní vláda, charta 77, sametová revoluce a další. Poznaly Jana Palacha, ale i Gustava Husáka nebo Miloše Jakeše. Zjistily, že Václav Havel byl v předrevoluční době důležitou osobností. Po diskusi nad přečteným textem byly všechny děti připraveny se podívat na dokument z dění na Národní třídě dne 17. listopadu 1989. Ve skupinách si vyráběly svoje vlastní transparenty se symboly a hesly Sametové revoluce a zkusily psát svědectví jednoho z napadených studentů na starém psacím stroji.

S vyrobenými transparenty jsme vyrazili na demonstraci a provolávali jsme připravená hesla. V závěru demonstrace jsme si zazpívali československou hymnu společně s Karlem Krylem a Karlem Gottem. Velice se nám podařily portréty Václava Havla, které jsme kreslili černým uhlem.

Závěr zážitkového dne nám zpříjemnila Marta Kubišová a Jaroslav Hutka. Děti se naučily píseň Náměšť a společně si ji zazpívaly u klavíru s paní učitelkou.

Díky zážitkovým metodám výuky jsme dětem přiblížili historické události našich dějin, které významně ovlivnily další život v naší zemi. Děti pochopily, že je nutné si tento den připomínat a uvědomily si, co pro nás slovo svoboda znamená.

Více fotek zde.

Přidáno 16. 11. 2019, autor: Richard Otradovec

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru