PROSÍM, NETOLERUJME TO V OBCI!

Po pouti, kdy se na různých místech objevily použité jehly a injekční stříkačky, se na vás všechny opět obracíme s prosbou: v případě podezření na ohrožení mladistvých těmito látkami kontaktujte Policii ČR.
PROSÍM, NETOLERUJME TO V OBCI!

Jak postupovat při nálezu pohozené injekční jehly nebo stříkačky?

Použité injekční jehly a stříkačky se likvidují jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se dostat na volně přístupná prostranství. Poranění hrozí zejména dětem, starším osobám, které hůře vidí.

Jak postupovat při nálezu injekční jehly nebo stříkačky?

• Objevíte-li někde pohozenou použitou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte!
  • Nález okamžitě oznamte Policii ČR na lince 158 (která zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob)
  • S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje (například pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem).

Poranění pohozenou injekční jehlou

• Injekční jehly odhazují na veřejných prostranstvích většinou uživatelé drog.
  • O použité injekční jehly se obvykle zraní dospělí při práci nebo rekreaci, děti na pískovištích nebo parcích.
  • Pokud se o použitou injekční jehlu poraníte:
    • bezprostředně po poranění nechte ranku co nejdéle volně krvácet (krvácení sníží dávku viru), ranku nemačkejte
    • po zastavení krvácení ranku důkladně vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete desinfekčním roztokem – nejlépe Jodisolem nebo 0,2% Persterilem (mají antiseptický a protivirový účinek)
    • co nejdříve vyhledejte praktického lékaře, lékaře hygienické stanice nebo se přímo obraťte na nejbližší infekční oddělení nemocnice s poliklinikou.

Přidáno 12. 8. 2020, autor: Richard Otradovec